su sondajı makine parkı
su sondajları fotoğraf galerisi
su sondajı
jeotermal sondaj
kaynak suyu temini
kullanma suyu temini doğalgaz sondajı petrol sondajı  
  JEOTERMAL SONDAJ

Yakın geçmişe kadar sadece M.T.A.’nın tekelinde bulunan sıcak su sondajı ameliyeleri, 2000 senesinden beri özel sektörün de çalışma sahasına dahil olmuş bir konudur.

Çok ciddi bir bilgi birikimine ihtiyaç duyulan bu sahada yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı her zaman çekilmektedir. Jeotermal suyu bulabilmek veya yeterli derinliğe inebilecek kapasiteye sahip olmak son derece önemli olduğu gibi, kuyu açılırken blow-out yaptırmayacak şekilde itina ile çalışmak ta bir o kadar önemlidir.

Çamur kaçaklarının kontrollü olması, rezervuarı kirletmemek ve elbette rezervuarı soğutmamak en mühim faktörlerdendir. Yüzlerce soğuk su sondajı yapmış ancak 500m. kapasiteli bir ekibin; nasıl olsa yapabiliriz diye 600m. ilâ 1.000m. derinliğinde jeotermal kuyu işine başlaması son derece tehlikelidir. B sınıfı ehliyetli 20 senelik bir şoförün kamyonetiyle, E sınıfı ehliyet gerektiren 33.000 kg. yüklü bir Tır’ı kullanmaya kalkması ile aynı manâya gelmektedir.

Bu sebeple biz yaparız diyene değil, biz daha evvel bu işi yaptık diyene itibar edilmelidir. Hayatında 500m. derinliğe ulaşmamış rutin sondaj uygulamalarına vâkıf bir şahsa veya firmaya; 750m. ilâ 1500m. intervallerinde, hele hele yüksek basınçlı sahalarda, jeotermal sondaj yaptırmaya kalkışmak ölümlere sebep olabilecek kadar riskli olmasının yanı sıra büyük miktarda maddî zarar manâsına da gelmektedir.

Lütfen işinizi tevdîi etmeden evvel, her firmanın Referanslarını dikkatle inceleyip, araştırınız!       
       
ANASAYFA      I      HAKKIMIZDA      I      REFERANSLAR      I      İLETİŞİM